Történetünk

A Bajai Honpolgár 1989 végén indult útjára, miután a helyi értelmiség jelentős része egy rendszeres folyóirat indítását látta szükségesnek. Lapunk az Ortutay (később Újvárosi) Általános Művelődési Központ keretei között született meg, hogy a helyi múlt természeti, kulturális értékeit felszínre hozza, egyúttal lehetőséget biztosítson bajai közösségeknek a megnyilatkozásra, és lokális témákban különböző vélemények ütköztetésének fóruma legyen. A kezdeti időkben a havonta megjelenő folyóirat „Független város- és környezetvédő lap” alcímmel jelent meg, ma már hatalmasnak számító 2500-as példányszámmal. A lap alapító atyái között az akkori helyi vezető értelmiség színe-java munkálkodott, többek között Agócs Gy. Imre, Bánáti Tibor, Bárdos Ferenc, Csiba Gyula (a lapalapító intézmény akkor igazgatója), Gergely Józsefné, Dr. Kőhegyi Mihály, Dr. Richnovszky Andor, Dr. Solymos Ede, a későbbiekben pedig sokan mások is csatlakoztak hozzájuk.

Az alapítók azon elképzelése, hogy a lapeladásokból és reklámokból fedezni lehet a kiadás költségeit, illúziónak bizonyult. A nehéz gazdasági helyzet miatt 1994 végére lapunk a megszűnés szélére sodródott. Baja város önkormányzata, valamint alapítványok, intézmények, cégek, vállalkozók és magánszemélyek azonban értéket láttak lapunkban, és támogatásukkal, valamint sikeres pályázatokkal sikerült a folyóiratot talpra állítani és életben tartani. Azóta lapot a a Bajai Honpolgár Alapítvány adja ki. A kezdetek óta közel 4500 cikk jelent meg a lapban csaknem 500 szerző tollából. Valamennyi egykori és mai munkatársunk felsorolása alighanem oldalakat töltene meg, így álljon itt ezúttal az elmúlt 25 év főszerkesztőinek névsora:

Gál Zoltán (1989-1990)

Gyulavári József (1990-1997)

Bánáti Tibor (1997-2004)

Bálint László (2004-2014)

Mayer János (2014-)

Fő érdeklődési területeinket továbbra is Baja és környékének helytörténete, környékünk természetes és épített környezete, néprajza jelentik, de szívesen mutatunk be helyi kötődésű művészeket, tudósokat, közéleti embereket, helyi szerzők szépirodalmi és képművészeti alkotásait, tudósítunk a helyi kultúra fontos eseményeiről, közlünk visszaemlékezéseket vagy éppen szülővárosuktól messzire szakadt bajaiak élménybeszámolóit. A lapot ugyan egy viszonylag szűk körű szerkesztőbizottság szerkeszti, de mindenki lehet szerzőnk, aki a fenti elvárásoknak megfelel, és biztatunk is mindenkit az alkotásra. Az újonnan induló honlappal pedig az a szándékunk, hogy lehetőséget adjunk olvasóinknak arra, hogy értékeljék munkánkat, tegyenek javaslatokat feldolgozandó témákra, és ötleteikkel járuljanak hozzá lapunk jobbá, érdekesebbé tételéhez.

2014 – 2020 között a Bajai Honpolgár – a fő csapásirány megtartása mellett – számos változáson ment keresztül. Lapunk 2015 óta már 24 oldalon jelenik meg, lehetővé téve ezzel bővebb képes anyagok, galériák és mélyinterjúk közlését is. Szerkesztőbizottságunk több új taggal bővült, akiknek révén újabb tematikák (gasztronómia, tárgyi néprajz, sporttörténet) felé nyithattunk. Szerzőink köre is jelentősen átalakult, megfiatalodott, bár évtizedek óta aktív szerzőink írásaira is számítunk. Kiemelten fontosnak tartjuk a nálunk megjelenő írások nyelvi igényességét is, ezért 2014 óta olvasószerkesztőt is alkalmazunk. 2018-ban lapunk külsejében és szerkezetében is megújult; modernebb, fiatalosabb külsővel és látványosabb címlapokkal csábítja az olvasókat. Februárban és júliusban 2015 óta dupla lapszámmal jelentkezünk; a nyári lapszámban rendszeresen helyet adunk egy-egy környékbeli település vagy testvérváros bemutatásának.

Honlapunk 2018 óta frissebbé, aktuálisabbá vált, és Facebook-oldalunkon is igyekszünk olvasóinkat tájékoztatni a lapunkkal kapcsolatos eseményekről és hírekről. Weblapunkon olvashatják legújabb lapszámaink néhány érdekes cikkét, találhatnak exkluzív online anyagokat, és régi lapszámainkat is böngészhetik. Galériáinkban pedig a nyomtatott lapszámainkban található anyagokhoz kapcsolódó kiegészítő képanyagot is találhatnak. 2019 óta lapunk online is előfizethető, így akik ezt a formát választják, a megjelenés napjától számítógépükön olvashatják a legfrissebb tartalmakat.

Két bajai színtársulattal (Bajai Fiatalok Színháza, Rábl Színpad és Zenei Közösség) médiapartneri szerződésünk van, melynek értelmében rendszeresen beszámolunk aktuális előadásaikról, és segítjük egymást egy szélesebb közönség elérésében. 2018 őszén – támogatók és a városi önkormányzat segítségével, az Ady Endre Városi Könyvtárral együttműködve – Bajai Honpolgár-estek címmel tudományos-ismeretterjesztő előadás-sorozatot indítottunk, amelyekre szakterületük kiválóságait hívtuk meg, és amelyeket rendszeresen széles közönség látogat. 2020-tól a lapunkat kiadó alapítvány képviselteti magát az önkormányzat helyi értéktár bizottságában is.

Mind az alkotói gárda, mind lapunk fenntartó alapítványának névsora jelentősen kicserélődött az évek folyamán, a kezdeti időkhöz képest lapunk irányvonala is módosult valamelyest, alapelveink azonban változatlanok: a minőségi (helyi és regionális) kultúrát kívánjuk szolgálni, és következetesen távoltartjuk magunkat a pártpolitikai csatározásoktól és a színvonaltalan bulvártól. Ezzel együtt igyekszünk sokszínűek és kritikusak lenni, s véleményünket nem rejtjük véka alá. Hisszük, hogy az igényes kultúrának is lehet bázisa városunkban, mi ezt kívánjuk támogatni. Nem akarunk sem – az átlagember számára élvezhetetlen – tudományos folyóirattá, sem felszínes, népszerű magazinná válni. Nincs sem életkor, sem foglalkozási ág szerint megcélzott közönségünk: a Honpolgár minden kultúrafogyasztónak szólhat.

A Bajai Honpolgár 2019 végén fennállásának 30. évfordulóját ünnepelte. Furcsa kimondani, de ezzel a legrégebb óta folyamatosan működő sajtóterméke vagyunk a városnak. Bár a megváltozott médiafogyasztási szokásokkal lapunknak is meg kell küzdenie, bízunk abban, hogy állandó megújulással, de a helyi értékek támogatásával, a bajai és bácskai múlt feltárásával a modern korban is számíthatunk hűséges régi és új olvasóink figyelmére.